Protetyka paznokci w teorii i praktyce

Protetyka paznokci to dziedzina, która zajmuje się odbudową uszkodzonej płytki lub nadaniem jej odpowiedniego kształtu i długości za pomocą specjalnych, plastycznych materiałów. W efekcie paznokieć nie tylko odzyskuje pierwotną strukturę, ale zabieg pomaga także zabezpieczyć go przed wywołującymi infekcje drobnoustrojami.

Kiedy wymagane jest przygotowanie protezy paznokcia?

Paznokcie najczęściej wymagają rekonstrukcji na skutek mechanicznego urazu bądź ingerencji chirurgicznej, zwłaszcza że wymiana całej płytki paznokciowej może potrwać nawet do 12 miesięcy. Ponadto do uszkodzenia lub deformacji mogą doprowadzić powikłania po niektórych chorobach, takich jak łuszczyca czy infekcje grzybicze. Wówczas rekonstrukcja paznokci w Łodzi pozwala przywrócić im zdrowy wygląd. Zabieg ten jest również wykorzystywany w terapii podologicznej przy leczeniu wrastających paznokci – w takich sytuacjach protetyka pomaga naturalnemu paznokciowi rosnąć wzdłuż łożyska. Korekty u podologa nierzadko wymagają także paznokcie rozdwajające się i łamliwe.

Jak wygląda proces rekonstrukcji paznokcia?

Podczas zabiegu rekonstrukcji paznokcia podolog w pierwszej kolejności zajmuje się przygotowaniem aparatu paznokciowego, czyli usunięciem nadmiaru skóry z wałów okołopaznokciowych, oczyszczeniem i wygładzeniem płytki paznokcia (jeśli takowa pozostała). Następne dochodzi do nałożenia preparatu poprawiającego przyczepność uzupełnienia do oryginalnego paznokcia. W kolejnym kroku powierzchnia płytki oraz łożysko zostają uszczelnione płynną masą żelową – nakłada się ją warstwami, po czym utwardza za pomocą promieniowania UV. Na koniec ma miejsce formowanie i wygładzenie paznokcia. Uzyskana w ten sposób proteza nie tylko wygląda naturalnie, ale pozostaje też stabilna nawet podczas aktywności ruchowej.