Grzybica paznokci jest niezwykle częstym problemem, zazwyczaj pojawiającym się w okresie letnim. Do zakażenia może dojść przede wszystkim w miejscach publicznych, takich jak basen, kąpielisko, SPA czy plaża, gdzie wiele osób chodzi boso. Objawy choroby są bardzo łatwe do przeoczenia. Paznokcie stają się matowe, szare, lekko białawe bądź żółte. Mogą mieć również zaburzenia kształtu lub nierówności, a w skrajnych przypadkach zacząć rozmiękać. Grzybicy paznokci sprzyja cukrzyca, a także zaburzenia odporności. Warto więc być czujnym i reagować niezwłocznie, jeśli pojawią się u Państwa jej objawy.

Nasz gabinet podologiczny w Łodzi oferuje specjalistyczne leczenie grzybicy paznokci. Zachęcamy do udania się na konsultację, jeśli występują u Państwa takie objawy, jak:

 • wszelkie przebarwienia na paznokciach;
 • krucha, rozdwajająca się i łamliwa płytka;
 • zgrubienia lub nietypowe zmiany w kształcie;
 • odstawanie paznokci od łożyska;
 • uporczywy, nieprzyjemny zapach;
 • ból, tkliwość i zaczerwienienie wokół paznokcia.

Stany grzybicze zlokalizowane w okolicach stóp należą do częstych schorzeń – nie powinni mieć więc Państwo obaw związanych z udaniem się do specjalisty. Serdecznie zachęcamy do wizyty bezpośrednio po zlokalizowaniu pierwszych zmian – początkowe stadium grzybicy paznokci jest znacznie prostsze do wyeliminowania, niż to zaawansowane.

 

Przyczyny grzybicy paznokci

Główną przyczyną powstawania grzybicy paznokci jest zakażenie się grzybami chorobotwórczymi, a dokładniej grzybami pleśniowymi, drożdżakami lub dermatofitami. Najlepszym dla nich środowiskiem do rozwoju są miejsca wilgotne, ciepłe oraz ciemne. Wiele badań wskazuje, że na grzybicę paznokcie znaczenie bardziej narażone są osoby starsze oraz osoby chorujące na łuszczycę lub choroby naczyń obwodowych. W jaki sposób możemy zarazić się grzybicą? Najczęściej poprzez chodzenie na boso w miejscach typu siłownia, basen, hotelowa łazienka. Korzystanie z pożyczonych butów oraz korzystanie z usług salonów pedicure niewykonujących sterylizacji narzędzi również będzie narażało na zachorowanie.

Nie wolno bagatelizować występującej grzybicy paznokcia. Następstwem tych zmian może być rozwój bakteryjnej infekcji skóry, rozprzestrzenienie się infekcji na inne obszary ciała, utrata paznokcia.

 

Leczenie grzybicy paznokci

Osoby borykające się z grzybicą paznokci zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi. Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich preparatów jesteśmy w stanie pokonać infekcję. Podolodzy oraz kosmetolodzy przeprowadzą konsultację, a następnie wdrożą skuteczne leczenie i zaproponują zabiegi, które pozwolą wyeliminować problem. Sposób oraz czas leczenia jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmiany skórnej. Terapia grzybicy paznokcie może trwać kilka tygodni lub miesięcy, dlatego do uzyskania zadowalających efektów potrzebna jest cierpliwość i stosowanie się do rad specjalistów.

 

Jak uniknąć grzybicy paznokci?

Zachęcamy do profilaktyki, czyli systematycznego obserwowania paznokci, a także unikania miejsc i sytuacji, w których może dojść do zakażenia. Jak uniknąć grzybicy paznokci? Należy przede wszystkim:

 • unikać chodzenia boso we wspólnym przestrzeniach, takich jak basen, czy szatnia;
 • dokładnie wycierać stopy po kąpieli;
 • nosić odpowiednie skarpety i buty, które zapewnią prawidłową wentylację;
 • zwracać uwagę na akcesoria do paznokci – dbać o ich systematyczną wymianę zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu;
 • korzystać z usług sprawdzonych gabinetów SPA, które dbają o sterylizacje sprzętów po każdym Kliencie;
 • osoby uprawiające często sport powinny sięgać po specjalistyczne kosmetyki i zasypki chroniące przed dermatofitami.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Dzięki nam będą Państwo mogli zapomnieć o grzybicy paznokci i cieszyć się życiem. Zachęcamy do kontaktu z naszymi gabinetami w Łodzi! W celu uzyskania więcej informacji możliwe jest skorzystanie z formularza kontaktowego.