Rekonstrukcja paznokcia polega na odbudowaniu płytki i nadaniu jej naturalnego kształtu. Zwykle zabieg ten stosuje się na paznokcie, które uległy deformacji, a także po uszkodzeniu mechanicznym czy odklejeniu się od łożyska. Do rekonstrukcji wykorzystywane są specjalistyczne masy podologiczne, które działają grzybobójczo i bakteriobójczo. Dzięki nim paznokcie odzyskują naturalny kolor i kształt, a w dodatku są chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji można przyspieszyć regenerację paznokcia, wówczas płytka będzie rosła zdrowa i mocna.

Najczęstsze przyczyny zniekształcenia płytki paznokcia

Kiedy pojawiają się ubytki w płytce paznokciowej, niezbędne jest wykonanie rekonstrukcji paznokcia. Oprócz urazu mechanicznego, przyczyną ubytku może być również:

  • onycholiza,
  • łamliwe i rozdwajające się paznokcie,
  • krwiaki podpaznokciowe,
  • powikłania po infekcjach grzybiczych,
  • stan po chirurgicznym usunięciu płytki paznokciowej,
  • wrastające paznokcie.

 

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcja paznokcia polega na nałożeniu specjalnej masy żelowej, która po zastygnięciu przypominać będzie naturalny paznokieć. Dzięki temu wypełnieniu zarówno łożysko, jak i płytka paznokciowa, zostają dokładnie uszczelnione. Zapobiega to namnażaniu się drobnoustrojów mogących wywołać infekcje, które są trudne w leczeniu. Jest to zasługa materiałów wykorzystywanych podczas zabiegu, gdyż mają one właściwości przeciwgrzybicze.

Rekonstrukcja paznokcia nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale należy pamiętać, że powinien być wykonywany przez doświadczonego podologa. Na początku musi on oszlifować uszkodzoną płytkę paznokciową specjalnym frezem. Następnie konieczne jest uaktywnienie łożyska, a w niektórych sytuacjach również założenie opatrunku hydrożelowego.