Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?

Plastyka wałów okołopaznokciowych to zabieg podochirurgiczny. Przeprowadzany jest przez podologa i chirurga. W ten sposób leczy się wrastające paznokcie, usuwając przyczynę powstawania problemu. Plastyka wałów okołopaznokciowych jest najskuteczniejszym sposobem na uporanie się z problemem wrastających paznokci. W odróżnieniu od metod takich jak usunięcie części lub całości paznokcia pozwala przywrócić naturalny wygląd palców.

W jakich przypadkach wykonuje się plastykę wałów okołopaznokciowych?

Chirurgiczna korekta wałów okołopaznokciowych przeprowadzana jest u osób, u których problem wrastających paznokci jest nawracający. Jeśli metody takie jak klamrowanie, czy szynowanie nie pomogły, to zabieg chirurgiczny może być jedyną metodą, która sprawi, że kontynuacja leczenia nie będzie konieczna.
Wskazaniami do zabiegu są m.in.:

  • ból
  • nawracające stany zapalne
  • zbliznowacenia wałów
  • przerost tkanki wokół paznokci

Niestety nie u każdej osoby możliwe jest przeprowadzenie zabiegu. Dyskwalifikują zaburzenia krzepnięcia, choroby nowotworowe oraz cukrzyca, która nie została unormowana.

Zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego w Łodzi. Pomożemy w dostosowaniu sposobu leczenia do rodzaju problemu.

Jak wygląda zabieg chirurgicznej korekty wałów okołopaznokciowych?

Przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzane jest dokładne badanie. Składa się z rozmowy z pacjentem na temat przyjmowanych leków, chorób przewlekłych i szczegółów dolegliwości oraz z obejrzenia stopy.

Dzień przed wizytą w gabinecie należy rozpocząć profilaktyczną antybiotykoterapię oraz moczyć stopy w nadmanganianie potasu.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie chirurg usuwa nadmiar skóry i tkanki podskórnej wokół paznokcia. Leczenie jest bezpieczne ze względu na to, że lekarz ingeruje jedynie w obrębie tkanki, paznokieć nie zostaje naruszony.

Po wycięciu tkanek na ranę zakładane są szwy oraz opatrunek.

Po zakończeniu zabiegu nie jest konieczna hospitalizacja, pacjent od razu może wrócić do domu.

Po 10 – 14 dniach odbywa się wizyta kontrolna, na której ściągane są szwy i sprawdzany jest stan stopy.