Jak uporać się z wrastającym paznokciem?

Wrastający paznokieć może skutkować w dolegliwościach bólowych i znacznie ograniczyć komfort życiowy, m.in. uniemożliwiając wykonywanie aktywności sportowej. Częstą przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednia pielęgnacja paznokci w połączeniu z niewygodnym, za ciasnym obuwiem. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne uporanie się z tym problemem i zapobieganie nawrotom w przyszłości.

Chociaż według popularnej opinii istnieją domowe sposoby na wrastające paznokcie, to mija się ona z prawdą. Pomimo wielu głosów mówiących o skuteczności kąpieli wodnych dla stóp z szarym mydłem czy w wodzie z solą, to nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów i z pewnością nie wpłyną pozytywnie na wrastające paznokcie. Takie kuracje mogą zmiękczyć płytkę paznokcia i skórki wokół niego, jednak w żaden sposób nie są w stanie regulować kierunku wzrostu paznokci. Wrastający paznokieć należy przede wszystkim skonsultować ze specjalistą, ponieważ postępowanie może różnić się od stopnia zaawansowania i nie jest wskazane zażywanie mydlanek i innych, specjalnych kąpieli wodnych bez konsultacji z podologiem.

Wrastający paznokieć a specjalistyczne metody

Niekiedy bywa jednak, że domowe metody nie sprawdzają się na tyle, by zniwelować problem wrastającego paznokcia. Warto wtedy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego podologa. Ma on w zanadrzu metody pozwalające na skuteczne leczenie obolałej części stopy i nadanie paznokciu pożądanego kształtu. Jedną z głównych metod, jakie stosuje się w gabinetach podologicznych są tzw. klamry na paznokcie. Na rynku dostępne są klamry wykonane z różnych materiałów, natomiast zasada każdej z nich jest taka sama – mają przywrócić paznokciom prawidłowy kształt i tor wzrastania.

Poza tym często wykorzystuje się różne metody kosmetyczne, które doprowadzają paznokieć do prawidłowego kształtu, dążącego do jego odbudowy i nakierowania na poprawny wzrost. Zabieg taki opiewa na ukształtowanie płytki, profesjonalne usunięcie skórek i pielęgnację w celu zapobiegania pierwotnego problemu. Niekiedy, gdy zachodzi taka potrzeba, podolodzy uciekają się również do zastosowania tamponady czy opatrunków.