Jak radzić sobie z pękającymi piętami?

Skóra na stopach pozbawiona jest gruczołów łojowych. Sprawia to, że jest mniej elastyczna i bardziej podatna na przesuszenie niż skóra w innych miejscach. Jednocześnie stopy utrzymują cały ciężar ciała i są narażone na ocieranie się o obuwie. Może to doprowadzać do schorzeń takich jak pękająca skóra na piętach. Problem ten jest nieatrakcyjny wizualnie i powoduje duży dyskomfort.

W jaki sposób można wyleczyć popękaną skórę pięt?

Popękaną skórę na piętach najlepiej leczyć dwutorowo. Warto skonsultować problem ze specjalistą. Podolog pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia. Aby załagodzić zmiany na piętach, stosuje się preparaty z mocznikiem, kwasem salicylowym oraz kwasem mlekowym. Podolog usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka przy użyciu skalpela i frezarki. Po zabiegu stosuje się łagodzącą i nawilżającą maskę. Zabieg należy powtarzać systematycznie, tak by doprowadzić stopy do dobrego stanu.

Usługa podologa w Łodzi dostępna jest w gabinecie na Ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego.

Kluczowa jest również pielęgnacja w domu. Pomocne są wszelkie maści z witaminą A. Warto również stosować tłuste kremy i zabezpieczać stopy bawełnianymi skarpetkami po nasmarowaniu. Można również smarować stopy naturalnymi olejami.

Nie powinno się usuwać naskórka przy użyciu pumeksu, ponieważ na jego powierzchni gromadzą się bakterie.

Co robić, aby nie dopuścić do pękania skóry pięt?

Zamiast leczyć pękającą skórę pięt, lepiej nie dopuścić do pojawienia się tego problemu. Warto interweniować, jeśli zauważy się, że skóra nadmiernie się przesusza. Systematyczne stosowanie kremów do stóp jest bardzo pomocne w pielęgnacji. Poza tym powinno się unikać noszenia szpilek oraz obuwia na bardzo cienkiej podeszwie, ponieważ naraża to stopy na obciążenia. Jest to szczególnie ważne u osób, które wiele godzin spędzają w pozycji stojącej. Szkodliwe jest także za ciasne i zbyt luźne obuwie.

Warto również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ niedobór wody przyczynia się do wysuszania naskórka. Poza tym należy zadbać o to, by w diecie znajdowały się mikro i makroelementy mające wpływ na regenerowanie się skóry.