Jak prawidłowo obcinać paznokcie?

Chociaż skracanie paznokci sprawia wrażenie prostego zabiegu pielęgnacyjnego, wcale nie jest aż tak trywialną czynnością, jak się wydaje. Niewłaściwe obcinanie nierzadko powoduje wrastanie paznokci, co zwłaszcza w przypadku stóp kończy się bólem i stanami zapalnymi. Jak w takim razie należy zajmować się paznokciami, aby oszczędzić sobie przykrych doświadczeń?

Jak powinno wyglądać obcinanie paznokci u stóp?

Obcinanie paznokci należy rozpocząć od porządnego wymoczenia stóp – można to zrobić podczas kąpieli bądź przygotować miskę z ciepłą wodą. Kiedy skóra już nieco zmięknie, przystępujemy do właściwego zabiegu. Klucz do sukcesu stanowi zasada, aby zawsze skracać paznokcie u stóp na prosto, czyli wzdłuż naturalnego ich brzegu. W żadnym wypadku nie należy obcinać ani zaokrąglać boków. Doprowadza to bowiem do nienaturalnego wzrostu płytki, co skutkuje wrastaniem paznokcia. Paznokci nie wolno także obcinać zbyt głęboko, gdyż łatwo wówczas o skaleczenie. Jeśli tylko zauważymy, że paznokieć zaczął wrastać, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu podologicznego w Łodzi, gdzie lekarz wskaże odpowiednią metodę leczenia.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas obcinania paznokci?

Zabieg skracania paznokci u stóp powinno przeprowadzać się średnio raz na 1-2 tygodnie, a zamiast nożyczek i cążek najlepiej sięgać po pilnik. Doskonale sprawdzi się taki wykonany z hartowanego szkła, który nie tylko nie będzie ranić tkanek miękkich, ale można go również bez trudu dezynfekować. Warto także zadbać o regularne usuwanie skórek. Nie wolno jednak pozbywać się ich siłą, a wyłącznie z użyciem preparatów zmiękczających i specjalnych narzędzi. Aby kształt paznokci pozostał odpowiedni, należy także unikać noszenia niewygodnych butów i pamiętać o codziennej higienie stóp.