Higiena stóp. Jak myć, czym czyścić?

Zaniedbania w pielęgnacji stóp mogą doprowadzić do znacznego dyskomfortu, a nawet poważnych schorzeń. Z czasem mogą one utrudnić lub nawet uniemożliwić poruszanie się. Ogromnym błędem jest zaniedbanie codziennej higieny. Jak zatem pielęgnować stopy? Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci o nie zadbać!

Jak na co dzień dbać o stopy?

Stopy to część ciała, która jest najczęściej używana i narażona na podrażnienia oraz uszkodzenia. Codziennie przecież chodzimy i biegamy, a większość ciężaru naszego ciała spoczywa właśnie na nich. Zwykle zbyt mało czasu poświęcamy ich codziennej pielęgnacji, choć nie jest ona trudna i czasochłonna. Warto pamiętać, że skóra na stopach również odpowiedniej pielęgnacji, dlatego nie należy jej zaniedbywać.

Najważniejszym elementem pielęgnacji stóp jest codzienne, staranne mycie. Jeśli prowadzony styl życia tego wymaga, czynność ta powinna być wykonywana częściej. Stopy najlepiej myć ciepłą wodą i mydłem lub specjalnym środkiem myjącym, który zawiera składniki potrzebne skórze (np. witaminy, kwas pantotenowy, wyciągi z ziół).

W przypadku pojawienia się problemów warto skorzystać z porady podologa. Nasz gabinet podologiczny w Łodzi specjalizuje się w różnego rodzaju zabiegach. Skontaktuj się z nami, pomożemy!

Jak jeszcze dbać o stopy?

Zaniedbanie codziennej pielęgnacji stóp może prowadzić do wielu poważnych problemów dermatologicznych. Poza myciem należy regularnie usuwać martwy naskórek, nawilżać ich skórę i dbać o paznokcie.

Jednym z najważniejszych elementów w utrzymaniu zdrowych stóp jest ich odpowiednie osuszanie. Po każdej kąpieli warto dokładnie wytrzeć skórę stóp, nie zapominając o miejscach między palcami. Dzięki temu unikniemy niechcianych infekcji, spowodowanych przez grzyby i bakterie. Należy również nawilżać stopy,  jeśli to konieczne, stosować środki dezynfekcyjne lub antygrzybiczne.