Sposoby leczenia grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest krępującą, przewlekłą i trudną do wyleczenia chorobą. Na szczęście są na nią sposoby. Jeśli doskwiera ci ta dolegliwość od dawna, „domowe” metody mogą okazać się zbyt słabe. Udaj się do gabinetu doświadczonego podologa, który doradzi ci najlepszy sposób postępowania. W poniższym wpisie tłumaczymy, jak przebiega skuteczne leczenie grzybicy paznokci.

Grzybica paznokci jest wywołana zakażeniem dermatofitami, drożdżakami lub pleśniami. Są to popularne drobnoustroje, których niewielka obecność na płytce paznokcia nie oznacza niczego niepokojącego. Dopiero objawy choroby, czyli zgrubienia, pofałdowania, odkształcenia paznokci, kruchość i łamliwość, a nawet odklejanie się paznokcia od łożyska i nieprzyjemny zapach mogą być oznaką grzybicy i wskazaniem do jak najszybszej wizyty u podologa. Szacuje się, że na grzybicę cierpi ponad 10% ludzi na świecie. Najczęściej dotyka ona osoby, które mają obniżoną odporność lub zaburzenia krążenia, zaburzenia hormonalne, cukrzycę. 

Jak walczyć z grzybicą paznokci?

W leczeniu grzybicy paznokci najważniejsza jest systematyczność oraz zasady higieny: wycieranie stóp do sucha oraz unikanie kontaktu z przyborami higienicznymi, ręcznikami, butami, których używały inne osoby. Popularne maści, żele i lakiery, które można dostać w aptece, mogą pomóc przy niewielkich zmianach. Podobną skuteczność mają „domowe sposoby” takie jak maksymalne skracanie chorych paznokci, dezynfekowanie butów i skarpet preparatami grzybobójczymi. 

Jeśli grzybica jest mocno rozwinięta, zazwyczaj konieczne jest stosowanie preparatów miejscowych oraz środków doustnych. Lekarze często zalecają „terapię pulsową”, która polega na podawaniu leków przez kilka dni co 3 tygodnie. Nowością jest stosowanie laseroterapii, w której wykorzystuje się wiązkę światła o działaniu grzybobójczym. W zapobieganiu nawrotom kluczowe znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny, szczególnie w miejscach publicznych takich jak siłownie, baseny oraz noszenie przewiewnych skarpetek i butów.