Skąd biorą się odciski?

Większość z nas mierzyła się z odciskami na stopach – są uciążliwe i bolesne. Czasem pojawia się pojedynczy od czasu do czasu, a czasem nieustannie są one obecne w tych samych miejscach. Czy wiesz, skąd biorą się odciski i dlaczego właściwie powstają? Jak można sobie z nimi radzić i czy da się im skutecznie przeciwdziałać?

Jakie są przyczyny pojawiania się odcisków na stopach?

Dziedzina, która zajmuje się stopami, w tym właśnie odciskami to podologia. Jeśli mamy w ich obrębie jakikolwiek problem, to właśnie do specjalisty w tym zakresie powinniśmy się udać. Problem odcisków jest bardzo powszechny i jednocześnie dokuczliwy dla wielu osób. Ich pojawienie się jest najczęściej spowodowane długotrwałym uciskiem na tkanki, który wywołują zbyt ciasne lub niewygodne buty. Warto jednak wspomnieć, że ich występowanie jest zdecydowanie częstsze u osób, które mają różnorodne wady postawy, deformacje stóp, modzele czy płaskostopie. Ponadto pośród czynników ryzyka wymienia się również: otyłość, uprawianie sportu, nieprawidłowy chód, czy długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

Jeśli próbujemy usuwać odciski domowymi sposobami, to musimy pamiętać, że bardzo często są one zdecydowanie mniej skuteczne, od tych, które wykona specjalista, a niekiedy mogą nawet powodować zaostrzanie się dolegliwości. Warto również, aby to specjalista stwierdził, że mamy do czynienia z odciskiem, bo można go również błędnie rozpoznać, przez co stosować nieprawidłowe leczenie w domu.

Jak leczy się odciski?

Dokładna metoda usuwania odcisku jest wybierana przez podologa indywidualnie, po ocenie zmiany, która występuje na stopie pacjenta. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się w tym celu narzędzia podologiczne, czyli skalpel, dłutko lub frezarkę z frezem próżniowym. W kolejnym kroku zakłada się specjalny opatrunek lub odciążenie. Za dobrą metodę leczenia odcisków uznaje się również laseroterapię, która jest szczególnie polecana u pacjentów, których odciski mają charakter nawracający i nawet po usunięciu szybko pojawiają się ponownie.