Jakie zabiegi chirurgiczne wykonuje podolog?

Podochirurgia to dziedzina podologii skupiająca się na chirurgicznym leczeniu schorzeń okolic paznokcia. Terapię chirurgiczną przeprowadza się u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów. Zabiegi podochirurgiczne wykonywane są w miejscowym znieczuleniu, które podaje się w formie iniekcji. Dzięki temu są całkowicie bezbólowe.

Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów podochirurgicznych jest plastyka wałów okołopaznokciowych. Polega na usunięciu przerośniętych wałów paznokciowych przy jednoczesnym zachowaniu płytki. Po usunięciu tkanek zakładane są szwy, aby paznokieć nie mógł wrosnąć w otaczającą go tkankę.

Zabieg trwa około 30 – 40 minut. Rekonwalescencja po nim wynosi około dwóch tygodni i w ich trakcie konieczne jest przyjście do gabinetu podologa na kontrolę i zdjęcie szwów. Na wizycie podolog przekazuje informacje o dalszej pielęgnacji.

Pacjentów z przerośniętym wałem paznokciowym zapraszamy na konsultację. Wykonujemy plastykę wałów okołopaznokciowych w Łodzi.

Jakie problemy leczy się chirurgicznie?

Poza leczeniem przerośniętych wałów paznokciowych podolog wykonuje leczenie retronychii, czyli wrastania wstecznego paznokcia. Uraz ten wymaga chirurgicznego odbarczenia, które polega na usunięciu płytki paznokcia pogrążonej w tkankach.

Leczenia chirurgicznego wymaga również deformacja opuszka. Polega ona na wzroście zdeformowanej płytki, która nie jest zrośnięta z palcem. Lekarz podczas zabiegu usuwa fragment paliczka kostnego, co umożliwia dalszą regenerację łożyska.

Podochirurgia zajmuje się również usuwaniem egzostozy podpaznokciowej oraz fibrokeratomy. Są to guzy znajdujące się w okolicy płytki paznokcia powodujące dyskomfort i przyczyniające się do deformowania płytki paznokcia.