Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastanie paznokcia z początku objawia się lekkim dyskomfortem, który z czasem może przerodzić się w uporczywy ból. Najczęściej problem dotyczy paznokci dużego palca u stóp. Jest to spowodowane tym, że płytka paznokcia palucha jest bardzo twarda i najmocniej ze wszystkich paznokci wbija się w skórę. Zapobiegać wrastaniu paznokcia jest łatwiej niż leczyć tę dolegliwość, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób jej przeciwdziałać.

Rola pielęgnacji stóp w profilaktyce wrastających paznokci

Najczęstszą przyczyną wrastania paznokcia jest nieodpowiedni sposób obcinania go. Paznokieć obcięty zbyt krótko lub za bardzo zaokrąglony może mieć tendencję do wrastania. Płytkę powinno obcinać się w linii prostej, zgodnie jej naturalnym kształtem. Brzegi warto spiłować papierowym lub szklanym pilniczkiem. Jeśli paznokcie są zbyt twarde, by je obciąć, należy wymoczyć je przez 10 minut w wodzie lub zastosować płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękcza płytkę.

Kolejną istotną kwestią w pielęgnacji jest delikatne odsuwanie skórek, najlepiej po wymoczeniu stóp. Nie należy ich odrywać czy odcinać, ponieważ prowadzi to do uszkodzeń wału paznokciowego, co może powodować problemy z wrastaniem paznokcia. Jeśli pielęgnacja stóp w domu sprawia problem, zapraszamy na pedicure do jednego z naszych gabinetów podologicznych w Łodzi.

Dlaczego dobór odpowiedniego obuwia jest istotny?

Kolejną przyczyną wrastania paznokcia, której można uniknąć, jest nadmierne uciskanie go. Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku noszenia nieodpowiedniego obuwia. Należy unikać butów z wąskimi noskami, za małych i za ciasnych. Niezdrowe dla stóp jest również noszenie butów na wysokim obcasie. Tego typu obuwie powoduje ucisk paznokcia i wpływa negatywnie na kierunek jego wzrostu. Wbrew pozorom zbyt luźne obuwie też może przyczynić się do rozwoju problemu. Idealnym rozwiązaniem są wygodne, dopasowane buty z naturalnego, oddychającego materiału. Należy także unikać zbyt ciasnych skarpetek.

Ważne jest również przestrzeganie zasad BHP w pracy i noszenie butów ochronnych w sytuacjach, w których istnieje ryzyko obrażeń stóp spowodowanych uderzeniem lub naciskiem.