Jak usunąć kurzajki ze stóp?
Dodano: 2023-01-10Kurzajki to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą lub skażoną powierzchnią. Pojawiające się na stopach kurzajki zwykle stanowią efekt chodzenia boso po miejscach, do których uczęszczają też inni ludzie, takich jak baseny, sauny, siłownie czy szatnie. Można je także „złapać” w gabinetach kosmetycznych poprzez nieodpowiednio zdezynfekowane przyrządy.
Dlaczego nie należy usuwać kurzajek ze stóp domowymi sposobami?
Spośród naturalnych metod usuwania kurzajek popularność zyskało stosowanie soku wyciekającego po złamaniu łodygi glistnika (inaczej jaskółczego ziela). Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku samodzielnie prowadzonych terapii istnieje spore ryzyko nadkażenia skóry oraz rozwoju stanu zapalnego. Mimo frustracji, jaką odczuwają pacjenci, nie wolno także podejmować radykalnych prób pozbycia się brodawek, gdyż może to doprowadzić do dalszego rozprzestrzenienia się wirusa. Zabrania się zatem przypalania zmian, wycinania ich ostrymi narzędziami, wygryzania, rozdrapywania, przytykania do narośli żrących chemikaliów itp.
W jaki sposób podolog może pomóc w usunięciu kurzajki ze stopy?
Aby nie zrobić sobie krzywdy, najlepiej zwrócić się po pomoc do jednego z dwóch prowadzonych przez mgr Karolinę Gozdowską gabinetów podologicznych w Łodzi. Usuwanie kurzajek przeprowadzane jest tam z użyciem specjalnych preparatów chemicznych na bazie np. kwasu mlekowego lub salicylowego. W trakcie zabiegów oddziałuje się na chorobowo zmienione partie tkanek, co prowadzi do ich obumarcia i złuszczenia się, bez pozostawienia blizn. W efekcie leczenie tą metodą jest nie tylko bezpieczne i niemal bezbolesne, ale przede wszystkim ogromnie skuteczne.