Jak pozbyć się odcisków ze stóp?

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest nieprawidłowa budowa stopy, niewłaściwe obuwie i zła pielęgnacja skóry. Najbardziej narażone na nie są osoby mające różne deformacje stopy, modzele, wady postawy i płaskostopie. Ponadto do czynników ryzyka zalicza się też otyłość, uprawianie niektórych sportów czy długotrwała pozycja stojąca. Odciski zazwyczaj pojawiają się na podeszwach oraz między palcami i mogą utrudniać swobodne chodzenie. Właśnie dlatego konieczne jest ich usuwanie. Jakie są metody, aby to zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jakie są metody usuwania odcisków?

Zaznaczmy, że nie należy stosować preparatów aptecznych, ponieważ zawierają w swoim składzie kwasy – one, w połączeniu z odciskiem i tarciem w czasie chodzenia, prowadzą do pojawiania się stanów zapalnych. Nie należy również moczyć stóp i wycinać głęboko zauważonych zmian, ponieważ można doprowadzić do skaleczeń lub powstania ran.

Skuteczne usuwanie odcisków możliwe jest tylko z pomocą podologa, czyli specjalisty od leczenia chorób stóp. Dysponuje on specjalistycznymi narzędziami pozwalającymi na ich skuteczne usunięcie. Podolog po rozpoznaniu rodzaju odcisku usuwa go w przy użyciu jednorazowych narzędzi, a jeśli istnieje taka konieczność – na miejsce po zabiegu nakłada specjalistyczny preparat i odciążanie. Zabieg w większości przypadków jest bezbolesny.

Domowe metody usuwania odcisków – czy są bezpieczne?

W Internecie można znaleźć również wiele metod na usuwanie odcisków w domowych warunkach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że istotne znaczenie ma prawidłowe rozpoznanie, czy rzeczywiście chodzi o taką zmianę, czy może na skórze widoczny jest jednak inny problem, taki jak np. brodawki wirusowe. Właśnie dlatego zdecydowanie zaleca się, aby w przypadku podobnych problemów zgłosić się do gabinetu podologicznego, w którym charakter zmiany zostanie prawidłowo oceniony. Aby zapewnić sobie skuteczne leczenie i osiągnąć zaplanowany rezultat, lepiej podchodzić do domowych metod z dużą ostrożnością.