Jak dbać o zdrowie stóp?

Stopy są bardzo ważną, lecz często pomijaną w pielęgnacji częścią ciała. Codziennie noszą ciężar naszego ciała. Warto więc zwracać uwagę na ich stan i stosować pielęgnację, która zapewni im piękny i zdrowy wygląd. Jest wiele czynników, które mogą zaszkodzić skórze stóp: nieodpowiednio dobrane obuwie, zła technika przycinania paznokci, brak nawilżania. Warto unikać tych błędów i cieszyć się zadbanymi stopami.

Jak dbać o zdrowie paznokci?

Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie pielęgnacji stóp, jest nieprawidłowe obcinanie paznokci. Jeśli obcina się je bardzo krótko lub zaokrąglając brzegi paznokcia, można doprowadzić do wrastania paznokcia w skórę. Jest to bardzo bolesna dolegliwość. Prawidłowo obcięte paznokcie u stóp, powinny mieć prosty kształt. Jeśli płytka paznokcia jest zbyt twarda, by umożliwić obcięcie go, należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie przez ok. 10 minut. Powinno to nieco zmiękczyć paznokieć i ułatwić jego obcięcie.

Kolejnym błędem mogącym narazić na niepotrzebny ból, jest wycinanie skórek wokół paznokcia. Nie powinno się tego robić, ponieważ można uszkodzić skórę. Aby nadać płytce ładny kształt, należy odsunąć skórki patyczkiem. 

Jak dbać o skórę stóp?

Skóra stóp narażona jest na dużo niesprzyjających czynników. Jednym z nich są ciasne buty wykonane ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Zbyt ciasne obuwie może spowodować nadmierny nacisk na płytkę paznokcia i doprowadzić do wrastania. Z kolei sztuczny materiał obuwia sprawia, że stopa poci się nadmiernie, co może powodować nadmierne łuszczenie się naskórka. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są skarpetki. Powinny być one dość luźne i oddychające.

Bardzo ważne jest niedopuszczanie do nadmiernego przesuszenia stóp. Może to doprowadzać do pękania pięt oraz łuszczenia się skóry. Aby temu zapobiec, należy nawilżać stopy kremem z mocznikiem.  Warto również wykonywać peeling stóp. Te dwie czynności wykonywane systematycznie pomogą nam zachować skórę stóp na odpowiednim poziomie nawilżenia.

Należy również dbać o higienę stóp i każdy niepokojący objaw konsultować z podologiem.