Czym zajmuje się podolog?

Na stopach opiera się cały ciężar ciała. To na nich przemierzamy nieraz wiele kilometrów, na nich stoimy czasem długie godziny w pracy. One też są najbardziej narażone na odmrożenia zimą, a niewygodne buty wywołują ich ból i choroby. Dziedziną, która w profesjonalny sposób zajmuje się stopami, jest podologia, a specjalista wykwalifikowany w niej to podolog. Czym zajmuje się podolog i kiedy należy się do niego udać?

Podologia w najszerszym rozumieniu to nauka medyczna zajmująca się profilaktyką i leczeniem różnych chorób stóp. Jest to dziedzina, w której zawiera się wiedza z zakresu dermatologii, kosmetologii, ortopedii, chirurgii oraz wiedza na temat chorób ogólnoustrojowych, które mogą mieć wpływ na kondycję stóp. Często wyróżnia się podologię ortopedyczną, skupiającą się badaniach biomechanicznych stóp oraz podologię zabiegową, która zajmuje się terapią problemów skórnych takich jak odciski, brodawki, pękające pięty.  Do podologa zgłaszają się ludzie w różnym wieku ze wszystkim grup społecznych – dzieci i seniorzy, sportowcy, osoby z wrodzonymi wadami.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?

Wizyta u podologa jest wskazana, gdy odczuwasz ból lub dyskomfort w obrębie stóp trwający dłużej niż kilka dni, a także, gdy zauważysz niepokojące zmiany, które nie chcą ustąpić. Zazwyczaj zgłaszają się do gabinetu osoby cierpiące z powodu wrastających bądź wkręcających paznokci, paznokci pogrubiałych, pękających pięt, odklejania się płytki paznokciowej – onycholiza, palców krogulczych czy palców młotkowatych. Kolejna grupa pacjentów to osoby z modzelami, odciskami, brodawkami, grzybicą stóp, infekcjami bakteryjnymi czy nadpotliwością.

Coraz częściej w gabinecie pojawiają się także osoby chorujące na choroby ogólnoustrojowe, na przykład reumatyzm, cukrzycę i otyłość, która wiąże się ze zwiększeniem obciążenia części ciała, jaką są stopy. W czasie wizyty podolog przeprowadza wywiad, pytając na przykład o przebyte urazy, choroby, wykonane badania, przyjmowane leki, ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne.