Czy stopy mogą być dotknięte łuszczycą?

Łuszczyca to przewlekła, układowa choroba dermatologiczna, która objawia się specyficznymi zmianami na skórze. Może być spowodowana przez nieprawidłowe działanie układu odpornościowego lub mieć podłoże genetyczne. Nierzadko bywa też konsekwencją infekcji, terapii niektórymi lekami, stresu bądź stosowania używek. Co ważne, choroba ta może dotknąć każdej części ciała.

Czym objawia się łuszczyca na stopach?

W przypadku łuszczycy stóp zmiany chorobowe zlokalizowane są przede wszystkim w części podeszwowej. W początkowej fazie przypadłość bywa mylona z reakcją alergiczną – wynika to z faktu, że zmiany skórne mają czerwony odcień i przybierają formę nieestetycznych zgrubień. Dodatkowo schorzenie może objawiać się łagodnie, w postaci łuszczących się plam, jednak zdarzają się również dotkliwsze symptomy. Z czasem skóra staje się zrogowaciała i opuchnięta, co utrudnia nie tylko zakładanie obuwia, ale nawet poruszanie się w nim. Dochodzi ponadto do powstawania bolesnych, głębokich pęknięć, które mogą krwawić. Charakterystyczne dla łuszczycy są także takie zmiany jak rozdwajanie się płytek paznokci, ich pogrubianie oraz uwidacznianie się naparstkowatych wgłębień.

Jak radzić sobie z dotkniętymi łuszczycą stopami?

Bagatelizowanie choroby oraz brak cierpliwości do przestrzegania zaleceń to najgorsze, co można zrobić w sytuacji zdiagnozowania łuszczycy stóp. Tymczasem aby zwalczyć problem powstawania hiperkeratoz (czyli efektów nadmiernego rogowacenia skóry) czy pękających pięt, pacjenci z Łodzi powinni udać się do gabinetu podologicznego. Specjaliści nie tylko zajmą się oczyszczeniem skóry za pomocą specjalistycznych narzędzi oraz odpowiednich preparatów zmiękczających, ale pomogą także zrozumieć przyczynę przypadłości i wdrożą odpowiedni plan pielęgnacji stóp.