Czy oderwane paznokcie u nóg odrastają?

Paznokcie to ważny element stóp chroniący palce przed urazami. Zdarza się jednak, że w wyniku zmiażdżenia, zahaczenia lub choroby paznokcie się odrywają. Najczęściej taki problem dotyczy paznokcia u dużego palca u stopy. Palec pozbawiony paznokcia jest bardzo wrażliwy. Zwiększa się szansa na rozwój chorób grzybicznych i bakteryjnych. Poza tym jest to spory problem estetyczny.

W jakim tempie rosną paznokcie u stóp?

Paznokieć utracony w wyniku wypadku może zostać wszczepiony ponownie przez lekarza. Jednak w przypadku braku takiej możliwości trzeba poczekać, aż paznokieć odrośnie. Jest to możliwe, jeśli nie doszło do poważnych zmian w jego podstawie.

Niestety paznokieć u stopy rośnie w dość niskim tempie. Przybywa go ok. 1 do 1,5 mm miesięcznie. Z tego powodu w przypadku mniejszych paznokci u stopy czas na odrośnięcie płytki to około pół roku, z kolei największy paznokieć odrasta około roku.

Paznokcie rosną wolniej zimą ze względu na częsty niedobór witamin w tym okresie.

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?

W naszym gabinecie podologicznym w Łodzi wykonujemy rekonstrukcję paznokcia. Jest to sposób na przeczekanie czasu, w trakcie którego paznokieć odrasta. Zrekonstruowana płytka wygląda identycznie jak naturalna, można ją również malować lakierami. Dzięki temu nie ma konieczności ukrywania stóp.

Do rekonstrukcji wykorzystuje się specjalistyczne masy podologiczne, które twardnieją po nałożeniu na paznokieć. Chronią one skórę przed rozwojem chorobotwórczych patogenów oraz przed urazami.

Przed nałożeniem masy konieczne jest uaktywnienie łożyska. Może być potrzebne również nałożenie opatrunku hydrożelowego, który pomaga rozwijać sieć drobnych naczyń w łożysku, a także wytwarza korzystny mikroklimat do wzrostu nowej płytki.